Za bezbedno vozilo ne treba mnogo truda

Bez autora
Dec 22 2011

Da bi automobil funkcionisao kao sat, nije potreban veliki trud, već više manjih preventivnih postupaka. Stručnjaci se slažu da zimi treba koristiti antifriz, aditive za gorivo, strugalice za led, ali i učiniti poneku „krupnu intervenciju“, poput montaže zimskih guma ili provere kočnica. Treba proveriti ispravnost trapova, kočionih paknova i da nije ispucalo kočiono crevo kako ne bi došlo do okretanja vozila. Odlukom ministra za infrastrukturu i ove godine nisu obavezne sve četiri zimske gume, ali stručnjaci ocenjuju da na ovome ne treba štedeti. Preporučljivo je korišćenje zimskih pneumatika na svim točkovima jer korišćenjem samo dva zimska pneumatika može doći do nestabilnog upravljanja i zaustavljanja. Ukoliko se ide van grada, treba staviti lance ili takozvane čarape za točkove. Zbog niskih temperatura pritisak u gumama opada, pa ga treba proveravati bar dva puta mesečno. Prazan akumulator je češći zimski problem. Ovaj uređaj u proseku traje do pet godina, pa je njegova zamena na vreme pametan potez.

Za bezbedno vozilo ne treba mnogo trudaDa bi automobil funkcionisao kao sat, nije potreban veliki trud, već više manjih preventivnih postupaka. Stručnjaci se slažu da zimi treba koristiti antifriz, aditive za gorivo, strugalice za led, ali i učiniti poneku „krupnu intervenciju“, poput montaže zimskih guma ili provere kočnica.

- Treba proveriti ispravnost trapova, kočionih paknova i da nije ispucalo kočiono crevo kako ne bi došlo do okretanja vozila - kaže Milenko Stevanović iz Auto-centra Anđelković.

Odlukom ministra za infrastrukturu i ove godine nisu obavezne sve četiri zimske gume, ali stručnjaci ocenjuju da na ovome ne treba štedeti.

- Preporučljivo je korišćenje zimskih pneumatika na svim točkovima jer korišćenjem samo dva zimska pneumatika može doći do nestabilnog upravljanja i zaustavljanja - poručuju iz Agencije za bezbednost saobraćaja. Ukoliko se ide van grada, treba staviti lance ili takozvane čarape za točkove. Zbog niskih temperatura pritisak u gumama opada, pa ga treba proveravati bar dva puta mesečno.

Prazan akumulator je češći zimski problem. Ovaj uređaj u proseku traje do pet godina, pa je njegova zamena na vreme pametan potez.

Niske temperature ne pogoduju ni motoru, menjaču, bravama, zbog čega svaki vozač treba da se naoruža antifrizom, glicerinom i specijalnim sprejevima protiv zamrzavanja.

- Stakla na kolima se često magle, pa zato treba koristiti sprejeve protiv magljenja - objašnjava Stevanović i ukazuje da se često dešava da se keder zalepi za vrata, zbog čega ih treba mazati glicerinom ili silikon sprejem. Svu neophodnu opremu treba nositi sa sobom prilikom odlaska iz vozila jer je slaba vajda od njih ukoliko se nalaze u prtljažniku čija se brava zaledila.

Ako se vozilo kreće zimi po putu bez odgovarajuće opreme, u slučaju da nije izazvana nezgoda, vozač se kažnjava sa dva kaznena poena i novčanom kaznom od 6.000 do 20.000 dinara. Ako je izazvana nezgoda, vozač se kažnjava sa tri kaznena poena, novčanom kaznom od 10.000 do 40.000 dinara ili zatvorom do 45 dana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik